Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Δευτέρα 27 Απριλίου 2015

Κοντά στο… στόχο ο ΠΑΟΚ

http://edoelos.blogspot.gr/Ακόμη πιο κοντά στην κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά τη δύσκολη εντός έδρας νίκη (77-72) επί του «μαχητικού» Κολοσσού Ρόδου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Λάνγκφορντ, ο ΠΑΟΚ κατέβαλε την αντίσταση (77-72) του «μαχητικού» Κολοσσού στην Πυλαία, με αποτέλεσμα να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στην κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική διάρκεια της Α1!

Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός φόργουορντ, με τον Όντουμ να είχε 14, μοιράζοντας και 8 ασίστ και τον Βον να προσθέτει άλλους 12. Από την ομάδα της Ρόδου, κορυφαίος ήταν ο Τσάμης με 14 πόντους, ενώ ο Ντομινίκ Ουότερς είχε 10.

Με καλό και γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση (6-5). Περίπου μέχρι τα μισά, ο Κολοσσός ήταν κοντά (11-9), ωστόσο στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 10-0 από τον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα η υπέρ του διαφορά να «εκτοξευθεί» στο +12 (21-9). Στα τελευταία τρία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι συνδέθηκαν ξανά με το καλάθι, αλλά και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου από την άλλη διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 27-17.

Με ένα τρίποντο… ξέσπασμα, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ακόμα και στο +17 (36-19). Ωστόσο, με την είσοδο των Τσάμη και Λαρεντζάκη στο παρκέ, ο Κολοσσός «συμμάζεψε» κάπως την κατάσταση, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 2-8 και μειώνοντας έτσι σε 38-27. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στους έξι πόντους (40-34), με το «Δικέφαλο του Βορρά» να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια με το +8 (45-37).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, οι άμυνες είχαν πάει… περίπατο και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ όμως να ήταν αυτός που διατηρούσε τη διαφορά (53-45). Με τους Βον και Όντουμ, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήγε ξανά σε διψήφιο αριθμό (58-45), με τον Κολοσσό να αντιδρά και να μειώνει (60-53), αλλά χάρη σε δύο καλές άμυνες οι γηπεδούχοι να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (64-53).

Χάρη σε ένα σερί 5-0 στα πρώτα τρία λεπτά, ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +16 (69-53). Όμως, ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και μέσω της καλής του άμυνας έτρεξε ένα σερί 10-0, με το οποίο μείωσε στους επτά (69-62), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με δύο βολές του Λάνγκφορντ, οι γηπεδούχοι «ξεκόλλησαν» (71-62) προς στιγμήν, αλλά οι «θαλασσί» έβαλαν… φωτιά στο παιχνίδι, πηγαίνοντας στο -3 (71-68), στα 36,8’’ πριν το τέλος. Όπως είναι φυσικό, το ματς οδηγήθηκε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να διατηρούν τη ψυχραιμία τους –και το προβάδισμα- μέχρι τέλους (77-72).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-34, 64-53, 77-72

Πηγή: Σπορ FM