Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Παρασκευή 28 Αυγούστου 2015

Στην 4άδα του ευρωπαϊκού λιγκ η Εθνική γυναικών

Η Εθνική γυναικών νίκησε με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-20) το Ισραήλ στο κλειστό γυμναστήριο «Μέτρογουεστ» της πόλης Ράανανα και πλέον βρίσκονται στην τετράδα του ευρωπαϊκού Λιγκ.

Είναι η πρώτη φορά από το 2009 οπότε και ξεκίνησε η διοργάνωση του ευρωπαϊκού λιγκ που η Εθνική γυναικών προκρίνεται στις τέσσερις καλύτερες του θεσμού.
ΑΤο συγκρότημα του Καλμαζίδη νίκησε με 3-0 σετ το Ισραήλ και δεν υπήρχε κοπέλα που να υστέρησε στην καλύτερη ίσως ελληνική εμφάνιση στον θεσμό. Για την ελληνική ομάδα δεν αγωνίστηκε η Ανθή Βασιλαντωνάκη λόγω στομαχικών διαταραχών.
Αψεγάδιαστο πρώτο σετ
Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με εξαιρετική υποδοχή και ανάπτυξη μετέτρεψε το ισόπαλο 6-6 σε 9-6. Η πίεση της Εθνικής ομάδας όσο κυλούσε το σετ αυξανόταν με αποτέλεσμα η διαφορά, με δύο λάθη της γηπεδούχου ομάδας, να φθάνει στο +6 (17-11). Οι Ισραηλινές πλησίασαν στους τρεις με παράβαση στο φιλέ για την ελληνική ομάδα αλλά το μπλοκ της Λαμπρούση στην Κολνογκόροφ και η άουτ επίθεση της Σάαντα έχρισαν για τα καλά «αφεντικό» του σετ την ελληνική ομάδα που προηγήθηκε με 22-17 για να το τελειώσει με 25-20 με πόντο της Γιώτα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο έμπειρος, κατά τα άλλα, κόουτς του Ισραήλ, Άρι Σέλινγκερ πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ στο 24-19!
Πάτησε γκάζι στα μισά
Στο δεύτερο σετ η Εθνική προηγήθηκε δύο φορές μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-6 με Μερτέκη και 11-10 με λάθος του Ισραήλ) ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα ελαχιστοποιώντας τα λάθη σε σχέση με το πρώτο σετ πήρε προβάδισμα τριών πόντων 16-13. Δύο πόντοι της Μερτέκη έφεραν την ισοφάριση για την Εθνική (16-16) που άρχισε να …θυμίζει πρώτο σετ. Η πίεση της Χριστοδούλου στο σερβίς γέμισε λάθη την υποδοχή του Ισραήλ και το 17-17 έγινε με άσσο της πασέρ του Ολυμπιακού και δύο μπλοκ της Λαμπρούση 22-17. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-20 με πόντο της Χαντάβα.
Ανατροπή και πρόκριση
Η μεγάλη νίκη και πρόκριση της Εθνικής σφραγίστηκε με δυσκολία στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Ισραήλ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί και πιέζοντας την Ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 13-10 και 16-14. Εκεί πήγε στο σερβίς η Χαντάβα και …τελείωσε το σετ. Με σερί 6-0 και με αποτελεσματική επίθεση από Μερτέκη, Χαντάβα και Κιόση η ομάδα του Καλμαζίδη προηγήθηκε 20-16 και πανηγύρισε την πρόκριση με 25-20.
Τα σετ: 20-25, 20-25, 20-25
Ισραήλ (Σέλινγκερ) Γκλουκ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Στάρικοφ 7 (7/22 επ., 80% υπ. - 47% άριστες), Πέχαμ Σ. 1 (1 μπλοκ), Ντέβας 11 (7/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζοθρ 15 (13/41 επ., 2 άσοι), Κολνογκόρφ 3 (3/15 επ., 65% υπ. - 35% άριστες), Ζίνομερ -λ (57% υπ. - 43% άριστες) / Πέχαμ Ντ., Σάαντα 1 (1/2 επ.), Στέιν, Σεμποτάροφ.
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 45% άριστες), Γιώτα 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 10 (9/28 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 08% άριστες), Χριστοδούλου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (68% υπ. - 47% άριστες) / Βεργίδου, Κελεσίδου
Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 28/8
Ισραήλ – Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 20-25)

Η βαθμολογία:
1.Τουρκία (21-7) 19 βαθμοί (6 νίκες - 2 ήττες)
2.Ελλάδα (21-12) 19 βαθμοί (6 νίκες - 3 ήττες)
3.Ουγγαρία (16-12) 14 βαθμοί (5 νίκες - 3 ήττες)
4.Ισραήλ (16-19) 12 βαθμοί (4 νίκες - 5 ήττες)
5.Πολωνία (14-17) 10 βαθμοί (4 νίκες - 4 ήττες)
6.Γεωργία (3-24) 1 βαθμό (0 νίκες - 8 ήττες)
Ελλάδα και Ισραήλ έχουν από ένα παιχνίδι περισσότερο
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)