ΓΑΙΑ ΕΝ ΕΛΕΙ

Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015

Live Streaming.18:00 Ergotelis Heraklion vs Chania 0-1 Football League..Pacific Daylight Time

http://edoelos.blogspot.gr/Τέλεια πρεμιέρα για τα Χανιά στην Football League. Η ομάδα του Γράφα πήρε το ντέρμπι στο «Παγκρήτιο» απέναντι στον Εργοτέλη, 1-0, με γκολάρα του Χατζηλιάδη κι έδειξε απ’ τα δόντια της.

Ιδανικό ξεκίνημα για τα Χανιά, που πήραν 1-0 το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο» χάρη σε υπέροχο γκολ του Ανέστη Χατζηλιάδη.

Αρκετά καλύτερη η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς στο πρώτο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, κράτησαν μακριά απ’ την περιοχή τους τα Χανιά, όμως του έλειψε η μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μπλάζιτς. Τα δεδομένα στο ματς άλλαξαν μόλις με την σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο. Η έμπνευση του Χατζηλιάδη να σουτάρει από δύσκολη θέση έξω από την περιοχή αποδείχτηκε καθοριστική αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αθανασίου, που μάζεψε την μπάλα απ’ τα δίχτυα του (46’). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν.

Αφού λοιπόν, «θωράκισαν» την άμυνά τους, παρέμειναν στην επίθεση και δεν επέτρεψαν στον Εργοτέλη να βγάλει οργανωμένη επίθεση. Στα τελευταία λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν… τα ρέστα τους και δοκίμαζαν με γεμίσματα να απειλήσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν.