Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

Λιμόζ - Αναντολού Εφές 77-89,Αρμάνι Μιλάνο-Λαμποράλ Κούτσα 78-76

Ο Ερτέλ μοίραζε (15ασ.), οι άλλοι έπιναν (έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), η Εφές έβαλε 15 τρίποντα και η νίκη για την ομάδα του Ίβκοβιτς ήρθε στην έδρα της Λιμόζ (89-77).
«Καυτή» και με σερί 8-0 ξεκίνησε το ματς η Εφές, που μέχρι το 7' είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 (10-25).
Ο Ντάριο Σάριτς μπήκε... ορεξάτος στο ματς (9π.) και οι Τούρκοι είχαν 6/6 3π. μέχρι το 17-30 του 10'. Φυσικά, η ομάδα του Ίβκοβιτς συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, μιας και βρήκε λύσεις και κάτω από τη στεφάνη. Με τον Ερτέλ να μοιράζει 9 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και τον Τάιους να βάζει 10 πόντους μέχρι το 20', η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό (37-47 στο 20').
Το τρίτο δεκάλεπτο στην έδρα της Λιμόζ περιλάμβανε ένα... σόου του Τζον Ντίμπλερ. Ο άλλοτε παίκτης του Πανιωνίου έφτασε τους 19 πόντους στο 30' (56-68) με 6/8 τρίποντα! Ό,τι κι αν έκαναν οι γηπεδούχοι, η «ψαλίδα» δεν έκλεινε και η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερη. Οι επιθετικές λύσεις της Εφές ήταν πολλές, η τέταρτη περίοδος έφερε νέους πρωταγωνιστές στο προσκήνιο, το +10 έμενε σταθερό και το πρώτο «διπλό» της τουρκικής ομάδας στη φετινή Euroleague ήρθε στην πρεμιέρα (77-89).
Τα Δεκάλεπτα: 17-30, 37-47, 56-68, 77-89

Πηγή: SDNA

Είδε τον… Χάρο με τα μάτια της η Αρμάνι!

http://edoelos.blogspot.gr/Αν και έφτασε ακόμη και στο +20, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η Αρμάνι Μιλάνο τα «χρειάστηκε» κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα, επικρατώντας 78-76 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.
Η Λαμποράλ Κούτσα έφτασε κοντά στην επική ανατροπή μέσα στο Μιλάνο, γυρνώντας από το -20, όμως η Αρμάνι άντεξε και έτσι έφτασε στη νίκη με 78-76, για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ήταν ο ΜακΛίν με 13 πόντους, με τους Τζεντίλε και Σίμον να προσθέτουν από 12 ο καθένας. Από τους Βάσκους, κορυφαίοι ήταν οι Μπουρούσης και Τζέιμς με 13 πόντους, με τον Έλληνα σέντερ να «κατεβάζει» και 8 ριμπάουντ.

Από νωρίς στο ματς, η Λαμποράλ Κούτσα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού (8-13) και έτσι κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με έξι πόντους (17-23). Στη δεύτερη περίοδο, η Αρμάνι έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (26-27). Με ένα μίνι-ξέσπασμα, οι Ισπανοί πήγαν στο +5 (26-31), όμως η ομάδα του Ρέπεσα «απάντησε» με ένα σερί 8-0 για το προσπέρασμα (34-31). Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Με ένα σερί 10-0 μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι, με αποτέλεσμα να πάει τη διαφορά στο +12 (50-38). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όπου βρήκε την ομάδα του Μιλάνου στο +15 (61-46), ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +17 (59-42).

Οι παίκτες της Λαμποράλ Κούτσα επέμεναν να σουτάρουν έξω από τα 6,75μ., όμως ήταν τρομερά άστοχοι και έτσι οι Ιταλοί όχι μόνο διατηρούσαν αβίαστα το προβάδισμά τους αλλά έφτασαν ακόμη και στο +20 (70-50), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Παρ’ όλα, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 13-0 έβαλαν «φωτιά» στο ματς (70-63)! Μάλιστα, η αντεπίθεση των Βάσκων συνεχίστηκε και έτσι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (72-69) στα 31’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, το ματς οδηγήθηκε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους Ιταλούς να ήταν πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-36, 61-46, 78-76

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 13, Λαφαγέτ 8, Τζεντίλε 12, Αμάτο, Τσερέλα, Μάτσβαν 6, Τσιντσαρίνι 3 (1), Τζένκινς 10 (2), Χάμελ 12 (2), Μπάρατς 4, Λαουάλ, Σίμον 12 (2).

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 6 (1), Πλάνινιτς 6, Χάνγκα 5 (1), Μπουρούσης 13 (1), Μπλάζιτς 11 (1), Ντιόπ Ιλ. 8, Τιγί 3 (1), Κανγκούρ 4, Άνταμς 7 (1), Κορμπάτσο.
Πηγή: Σπορ FM