Live Skcorer

Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017

Ο Αλβανός χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, 20-19 την ΑΕΚ

The Albanos awarded the win to Olympiacos, 20-19 AEK

With "gold" scorer Albanos 23 seconds before the end Olympiacos imposed 20-19 on AEK in OAKA and won a significant victory for the Handball Premier.

After the draw in the match against PAOK, Olympiacos managed to win the second consecutive off-season derby. In fact, thanks to the goal of Alexis Alvanos at 23 '' before the end he took the big win with 20-19 on AEK at OAKA.

The Zaravina team relied heavily on the Saniki and Albanos duo who scored 11 of their 20 goals.

The contribution of Tsillibaris was also decisive. After a bad first half, the experienced goal-keeper increased his performance to the second and was decisive for his team. Indeed, in almost dead time, he was also shocked by Löcken's shot.

On the other hand, AEK was based on Radulovich's excellent day under the beams and with her weapon the defense was ahead of the score in the long duration of the match. However, in the end she did not find the solutions that would give her the game and was defeated by 20-19.

The match: The two teams started the game nervously and it was clear from the first minute that they have put their biggest weight in defense. The home team managed to score 3-1 with two goals against Mylonas, while in the 13th minute the yellow-gold player managed to give the first three-way lead to the yellow-black (5-2).

Olympiacos reacted and with a quick 2-0 lowered the goals (5-4) with goals from Albanian and Papadonias. It was then AEK's turn to run one of its own 2-0 to precede with 7-4 and then with 8-5. The Zarabina players ran after a 4-1 lead on their way to a goal. Finally, AEK ended up with a goal difference after 11-10 was the score of the first half.

Nicolaides again gave AEK a two-goal lead at the start of the second half, but Olympiacos with a 2-0 victory thanks to the goals of Tziris and Saniki managed to bring the match to equal (12-12) after thirty minute match!

Remember the LIVE of the showdown.

AEK - Olympiacos 19-20

AEK (Nikos Grammatikos): Chr. Nikolaidis 1, Tsikogiannopoulos, Perros 1, Georgiadis, Hogas 3, Zambounis 1, P. Nikolaidis 4, Radoulovits, Sygaris, Antoniadis, Loken 2, Dumbris, Vamvakas, Brazzalitsa, Mylonas 3, Alikakos

OLYMPIAKOS (Giorgos Zaravinas): Tsaknis, Kostakidis 2, Tiras 1, Karabourniotis, Skrobiks, Stoumbis, Kandyllas 1, Sanikis 6, Albanos 5, Papadonisios 3, Fabats, Liapis, Tsilibaris, Halaris

12 GP PANELLINI 0

* Olympiacos and AEK have one more match.
====Ο Αλβανός χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, 20-19 την ΑΕΚ

Με "χρυσό" σκόρερ τον Αλβανό 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 20-19 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πήρε μία σημαντική νίκη για την Handball Premier.

Μετά την ισοπαλία στο ματς με τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ντέρμπι να παραμείνει αήττητος. Μάλιστα, χάρη σε τέρμα του Αλέξη Αλβανού στα 23'' πριν το τέλος πήρε τη μεγάλη νίκη με 20-19 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ζαραβίνα βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό στο δίδυμο των Σανίκη και Αλβανού οι οποίοι πέτυχαν τα 11 από τα 20 τέρματα της ομάδας τους.

Καθοριστική ήταν και η συμβολή του Τσιλιμπάρη. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο ο έμπειρος τερματοφάλακας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο και ήταν καθοριστικός για την ομάδα του. Μάλιστα, σε σχεδόν νεκρό χρόνο απέκρουσε και σουτ του Λόκεν.

Από την άλλη η ΑΕΚ βασίστηκε στην εξαιρετική ημέρα του Ραντούλοβιτς κάτω από τα δοκάρια και με όπλο της την άμυνα ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, στο τέλος δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που θα της έδιναν το παιχνίδι και ηττήθηκε με 20-19.

Το ματς: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι και ήταν φανερό από τα πρώτα λεπτά ότι έχουν ρίξει το μεγαλύτερο βάρος τους στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-1 χάρη σε δύο τέρματα του Μυλωνά, ενώ στο 13' με ένα ακόμα τέρμα του ο παίκτης των κιτρινόμαυρων κατάφερε να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα τριών τερμάτων στους κιτρινόμαυρους (5-2).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα γρήγορο 2-0 μείωσε στο γκολ (5-4) με τέρματα από τον Αλβανό και τον Παπαδιονυσίου. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της ΑΕΚ να τρέξει ένα δικό της επί μέρους 2-0 για να προηγηθεί με 7-4 και έπειτα με 8-5. Οι παίκτες του Ζαραβίνα έτρεξαν μετά ένα επί μέρους 4-1 για να μειώσουν στο γκολ. Τελικά με ένα τέρμα διαφορά πήγε στα αποδυτήρια η ΑΕΚ αφού το 11-10 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νικολαΐδης έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ με δύο τέρματα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους 2-0 χάρη σε τέρματα του Τζήρα και του Σανίκη κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (12-12) μετά από τριάντα λεπτά αγώνα!